Skip to content Skip to main navigation Report an accessibility issue
Departmental Awards graphic

Other Faculty and Staff Awards


2018 – Jo Ann Cady

2016 – Chonika Coleman-King (tie)

2016 – Kristin Rearden (tie)

2014 – Mari Beth Coleman

2013 – Blanche O’Bannon

2012 – Brenda Simmons Stephenson

2010 – Sherry Bell

2006 – Amy Broemmel

2019 – Anthony Pellegrino

2017- Stewart Waters

2016 – Yujeong Park

2015 – Yujeong Park

2013 – Kimberly Wolbers

2011 – David Cihak

2009 – David Cihak

2007 – Amos Hatch

2005 – Amos Hatch

2020 – Frances Harper

2018 – Mari Beth Coleman

2016 – Yujeong Park

2014 – Jud Laughter

2012 – Stergios Botzakis

2008 – Susan Groenke

2006 – Sherry Bell

2005 – Kristin Rearden

2019 – Stewart Waters

2017 – Lynn Hodge

2015 – David Cihak (tie)

2015 – Tara Moore (tie)

2013 – Susan Groenke (tie)

2013 – Kristin Rearden (tie)

2011 – Pattie Stinger-Barnes

2010 – Amy Broemmel

2007 – Amy Broemmel

2020 – Jud Laughter

2018 – Sherry Bell

2014 – David Cihak

2013 – Amy Broemmel

2012 – Sherry Bell

2010 – Amos Hatch

2007 – Amos Hatch

2016 – Jud Laughter

2014 – Anne McGill-Franzen

2010 – Susan Groenke

2009 – Colleen Gilrane

2008 – David Cihak

1998 – Susan Benner

This award is given to a faculty member and graduate student for outstanding dissertation and dissertation supervision.

2020 – Zoi Traga-Philippakos

2020 – Kimberly Wolbers with student Leala Holcomb

2015 – Amy Broemmel with student Elizabeth Blanton

2006 – Colleen Gilrane

2021 – Joshua Rosenberg

2020 – Lynn Hodge

2019 – Sherry Bell

2016 – David Cihak

2019 – Carol LaCava

2018 – Tara Moore

2012 – David Cihak

2010 – Patti Davis-Wiley

2014 – Sherry Bell

2013 – Amos Hatch

2021 – Tara Moore

2016 – Susan Groenke

2015 – Amos Hatch

2021 – Frances Harper

In honor of Dean Bob Rider

2021 – Jennifer Jordan

2017 – Yujeong Park

2012 – David Cihak (tie)

2012 – Blanche O’Bannon (tie)

2011 – Sherry Bell

2010 – Jeffrey Davis

2017 – Barbara Thayer-Bacon

2013 – Amos Hatch

2004 – Patti Davis-Wiley

2017 – Chonika Coleman-King

2016 – Jud Laughter (Finalist)

2006 – Patti Davis-Wiley

Ashlee Anderson (Nominee)

2014 – Kimberly Wolbers

2013 – Anne McGill-Franzen

2012 – Richard Allington

2011 – Patti Davis-Wiley

2010 – Kristin Rearden

2009 – Colleen Gilrane

2018 – Teresa Allmon

2016 – Charlotte Gossett

2015 – Karen Walker

2014 – Pat Flynn

2013 – Patti Fagg

2012 – Vicki Church

2014 – Teresa Allmon

(Current Faculty), in Alphabetical Order

Ashlee Anderson:

2016 – Reviewer’s Choice Award (with Andrea Arce-Trigatti) Paper Presentation, AESA

2016 – Reviewer’s Choice Award (with Barbara Thayer–Bacon, Kristen Godfrey, Janine Al-Aseer & Andrea Arce-Trigatti), Panel Presentation, AESA

Joy Bertling:

2019 – Distinguished Alumna of the Year Award, Converse College

2017 – Higher Ed Art Educator of the Year, Tennessee Art Education Association

Amy Broemmel:

2010 – Edward C. Pomeroy Award for Outstanding Contributions to Teacher Education (awarded to the Journal of Curriculum and Instruction editorial teams)

David Cihak:

2012 – Outstanding Alumnus Award, Georgia State University

2016 – Article of the Year Award, Council for Exceptional Children, Division of Technology & Media

April Haggard:

2017 – Stephen M. Ryan Teacher of the Year Award (ASL Teacher Association Conference)

Frances Harper:

2020 – National Technology Leadership Initiative (NTLI) Fellowship & Award, Association of Mathematics Teacher Educators

2019 – Semifinalist, NAEd/Spencer Postdoctoral Fellowship Program

2019-2020 – Fellow, Center for Inquiry and Equity in Mathematics Faculty Fellowship Program

2018-2019 – Fellow, Service, Teaching, and Research (STaR) Program, Association of Mathematics Teacher Educators

Lynn Hodge:

2004 – The Otto Bassler Outstanding Dissertation Award

Teresa Hopkins:

2005 – Second Place, Dissertation of the Year, Rural Education SIG of American Educational Research Association

2001 – Inducted into the Honor Society of Phi Kappa Phi

2000 – Building and System-level Teacher of the Year, Tullahoma High School

1995 – Building-level Teacher of the Year, North Junior High School

1992 – Building-level Teacher of the Year, North Junior High School

Sherry Jankiewicz:

2019 – Key Holder Artist Residency, Pyramid Atlantic Art Center

2018-19 – Emerging Artist Residency, Print Arts Northwest

2018 – Graduate Thesis Award, Pacific Northwest College of Art

2019 – Fulbright Scholarship Award, University of Maryland (for study abroad in Mexico City)

2008 – Advanced Painting Participant, Juried Study Abroad Programs (Italy), Maryland Institute College of Art (MICA)

Jud Laughter:

2016 – Winner, If My College Were a Whisky, Oxford Today

2014 – Winner, Listen for the Rhyme, Wait Wait Don’t Tell Me, NPR

2012 – Outstanding Reviewer Award, Urban Education

Elizabeth MacTavish:

2017 – Dissertation of the Year Award, School Science and Math Association

Linda McClanahan:

2004 – Knox County Elementary Teacher of the Year

2004 – Sarah Moore Greene Teacher of the Year

2001 – National Science Foundation 2001 Presidential Award of Excellence in Science and Mathematics Teaching, Tennessee recipient

BEST Award recipient, Greater Knoxville Chamber of Commerce

Volunteer of the Year, Tennessee, Department of Human Services, Knox County

Yujeong Park:

2017 – Outstanding Paper Award, Society for Information Technology & Teacher Education International Conference

2014 – Michael B. Salwen Scholars Program Award, American Educational Researchers Association

Kristin Rearden:

2012 – Teacher of the Year for Higher Education, Tennessee Science Teacher Association

Cate Smith:

2016, Research Article of the Year

Zoi Traga-Philippakos:

2019 –  Early Career Achievement Award, Literacy Research Association

2017 – Inaugural Alumni Award, University of Delaware

2011 – Richard Venezky Award for Creative Research in Literacy, Literacy Research Association

2006 – Outstanding Graduate Student Award